6ο Φεστιβάλ Μαθητικού Ραδιοφώνου | Κυνήγι θησαυρού
28553
page-template-default,page,page-id-28553,ajax_updown,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,overlapping_content,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-9.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2,vc_responsive
 

Ψάξε, ψάξε… κάτι θα βρεις. Παιχνίδι χαμένου θησαυρού

  • Ημερομηνία: 12 Απριλίου 2019
  • Ώρα: 09:30 – 13:15
  • Διάρκεια: 45′
  • Σχολικές ομάδες: 4-10 ατόμων ανά διαδρομή
  • Διαδρομές: 3
  • Μέγιστος αριθμός συμμετεχόντων: 120
  • Σχολικές ομάδες 4-10 μαθητών/τριών ανά διαδρομή
  • Τοποθεσία: Δημοτικό Πολιτιστικό Πάρκο Νέας Ιωνίας
  • Είδος: Υπαίθρια δραστηριότητα
  • Σχεδιασμός: Δημήτρης Λάιος
  • Εκτέλεση: Μιχάλης Κοτσίδης, Δημήτρης Λάιος, Χρύσανθος Τασιούδης (εκπαιδευτικοί)

Στόχος:

Η ψυχαγωγία των μαθητών/τριών μέσα από ένα παιχνίδι που προϋποθέτει ομαδικό πνεύμα συνεργασίας και έλεγχο γνώσεων.

Σύντομη περιγραφή:

Ένα εκπαιδευτικό παιχνίδι εξερεύνησης αναζήτησης και προσανατολισμού στο Δημοτικό Πάρκο Νέας Ιωνίας Βόλου.
Mία ομαδική δράση, στην οποία όλα τα παιδιά συμμετέχουν, αλληλεπιδρούν, σκέφτονται δημιουργικά, προσπαθώντας να λύσουν τους γρίφους και να οδηγηθούν στον κρυμμένο θησαυρό. Οι γρίφοι μπορεί να έχουν σχέση με το ραδιόφωνο αλλά και να αποτελούνται από ερωτήσεις γενικών γνώσεων, προβλήματα παρατηρητικότητας , σπαζοκεφαλιές, ακόμη και αινίγματα. Λύνοντας τους, θα μπορέσουν να βρουν την κατεύθυνση και την απόσταση που θα πρέπει να κινηθούν, ώστε να ανακαλύπτουν διαδοχικά τις κρύπτες και να αποκτούν τον «θησαυρό» της κάθε μιας. Σε κάθε κρύπτη θα τους περιμένει μία «έκπληξη», καθώς και οι οδηγίες για τη συνέχεια του παιχνιδιού.. Στο τέλος , αν όλα έχουν πάει καλά , με τους «θησαυρούς» που θα έχουν βρει , θα έχουν τη χαρά να….
(ε!! , μη σας τα πούμε και όλα…)

Πίνακας Συμμετεχόντων


 ΣχολείοΕκπαιδευτικόςΜαθητέςΟνόματα
09:30 - 10:152ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΟΛΟΥΚΥΡΙΤΣΗ ΕΛΕΝΗ10Μανίνης, Καραμπατής, Παπαδήμος, Βαϊνόπουλος, ΘΛΙΒΕΡΟΥ, ΚΟΛΑ, ΝΤΙΝΤΟΥ, ΚΙΝΤΑ, ΠΑΠΟΥΤΣΗ, Σγουρομάλλης
8ο γυμνάσιο πειραιάΦαζάκη Μαρία Ελένη9Βουτεράκος Μ.,Πετράκου Ξ.,Βρακά Α., Λυμπέρη Μ. Παπαδοπούλου Λ.,Τσελίκου Αγ..Ααρων Αγ.,Οικονόμου Γρ.,Σαμάτάς Κ.
ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΒΑΜΟΥΌλγα Καραδάκη, Καλλιόπη Γουρνιεζάκη7Τσιτσιριδάκη Γεωργία, Κονταράκη Εβελίνα, Ζούλη Παγώνα, Πιπεράκη Δέσποινα, Χατζηδάκη Νεφέλη, Φραγιουδάκη Μαριλένα, Σταυρουλάκης
1o ΕΠΑΛ Κρύας ΒρύσηςΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΛΕΜΟΝΙΑ10ΑΣΛΑΝΙΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ-ΑΣΛΑΝΙΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ-ΚΑΤΣΑΒΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ-ΣΑΡΡΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ-ΓΙΑΝΤΣΕ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ-ΟΥΓΓΡΙΝΗΣ ΜΑΝΩΛΗΣ-ΧΑΤΖΗΚΙΟΣΕΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ-ΠΕΝΙΚΟΥ ΕΜΜΑΝΟΥΕΛ-ΔΙΓΚΑΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ-ΚΕΧΑΓΙΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
10:30 - 11:15ΓΕΛ ΚΑΝΑΛΙΩΝΜΑΘΙΝΟΥ ΜΑΡΙΑ5ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ ΒΟΒΟΤΗ ΔΗΜΗΤΡΑ
ΠΟΛΥΧΡΟΝΗ ΔΗΜΗΤΡΑ ΛΙΟΛΙΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΝΤΡΑΝΓΚΑ ΑΝΔΡΕΑΣ
Ενιαίο Ειδκό Επαγγελματικό Γυμνάσιο Λύκειο ΑιγάλεωΤρανού Αικατερίνη10Αμπάβης Παναγιώτης, Άλικο Μπρούνο, Δήμας Ηλίας, Καναρίδης Βασίλης, Μάραθος Γιώργος, Παναγάκος Ιωάννης, Σανακίδης Παναγιώτης, ΜπελούλιΤζέσίλα (Τζένη), Γκογκάκη Βασιλική, Κολιού Ελευθερία, Παπαδημητρίου Κατερίνα, Ρίζου Φιληρώ
Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο Λύκειο ΑιγάλεωΚρανίτη Μαρία10Καρυαμπάς Πέτρος, Ροζάκης Βασίλης, Χαραλαμπάκης Αργύρης, Κούσης Κωστας, Λαμπρίδης Θοδωρής, Αγγελή Θεοδώρα, Κωστίδου Χρύσα, Χριστοδουλοπούλου Φοίβη, Κολυβά Ευτυχία, Μπαλτοπούλου Μαρία, Ρουσάκη Αθηνά
11:30 - 12:152ο Γυμνάσιο ΓέρακαΠερτσινίδου Κυριακή10Κονδύλης Ανδρέας, Κονδύλης Γιάννης, Πεχλιβανάκη Χρυσούλα, Γεροντίδης Γιάννης, Κοτζιά Ελευθερία, Κασελούρη Αντιγόνη, Μαυρογιώργη Ιωάννα, Μούτσα Εμμανουέλα, Χανιώτη Διονυσία, Γότας Γιώργος
4ο Γυμνάσιο Ηρακλείου ΑττικήςΤσερπέλης Κωνσταντίνος10ΔΗΜΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ, ΔΡΑΚΑ ΓΑΡΥΦΑΛΙΑ ΑΝΝΑ, ΖΑΧΑΡΟΠΟΥΛΟΥ ΑΡΓΥΡΩ, Φυσέκη Ιωάννα, Σταφυλά Χιονάτη, ΤΣΕΚΟΥΡΑ ΜΑΡΙΝΑ, ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ ΝΙΝΟ, ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΟΥ ΦΡΕΙΔΕΡΙΚΗ, ΜΑΝΟΥΣΑΚΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ, Μπεκιάρη Ιωάννα
Γυμνάσιο ΟρμύλιαςΙωαννίδης Παναγιώτης10Λιόλιου Ευαγγελία, Πέτο Νταϊάνα, Συκιώτη Θεοδώρα, Γκουραμπάρδι Εσμεράλντα, Κουκουβίνου Ακριβή, Χασταμουρατίδου Κοραλία, Κουδελή Αναστασία, Τραμουντάνη Δέσποινα, Δασκαλούδη Μαρία, Ελέζι Σεμαλβίνα
12:30 - 13:15ΕΣΠΕΡΙΝΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑ10Αντουλά Χαλήλ Χουσεϊν, Δημόπουλος Χρήστος, Τιχόνωφ Γιάννης, Ευαγγελόπουλος Γεώργιος, Καλπακίδης Ματθαίος, Καλογιαντσίδης Αθανάσιος, Κουλελής Χαράλαμπος, Παπαδόπουλος Κύριλλος, Τιχόνοβα Αναστασία, Χουσεϊν Σεδάτ
4ο Γυνάσιο ΚομοτηνήςΣάρτη Μ. - Σουβατζόγλου Σ.10Δουλκαρίδου Αναστασία, Βάσκο Αρμάντο, Δάγκος Φίλιππος, Γιαννακοπούλου Θεοδώρα, Αρχοντίκη Εριέττη, Αρχοντίκη Λυδία, Οικονόμου Στυλιανός, Τσώλας Κων/νος, Φράγκατζης Κων/νος, Χάιδου Νικολέτα